Nově o úhradách inkontinenčních pomůcek

Nově o úhradách inkontinenčních pomůcek
6. února 2017

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR zaznamenává množící se dotazy a stížnosti na nárůst doplatků pro uživatele inkontinenčních zdravotnických prostředků, a to pojištěnce všech zdravotních pojišťoven v ČR. Protože se jim od prodejců či distributorů nedostává žádného vysvětlení, NRZP ČR připravila informaci, jak mají uživatelé postupovat. 

Společným jmenovatelem všech těchto podnětů je informace, kterou tito pojištěnci dostali od „svého“ prodejce, či distributora těchto pomůcek. Ten jim sděluje, že „byl od 1. 1. 2017 vydán nový předpis a inkontinenční prostředky, které už léta používají, jsou nyní s větším, či menším doplatkem“.

Žádné další, bližší vysvětlení jim však již prodejci neposkytují. Následně od těchto pojištěnců inkasují pro ně poměrně značné částky jako doplatek za pomůcky, které jsou nuceni neustále využívat a bez kterých se v žádném případě neobejdou. Za stejné pomůcky, které měli dříve plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

V této situaci jsou zmínění pojištěnci velmi vyděšení, neboť jde v drtivé většině případů o ne příliš ekonomicky silnou skupinu občanů a obracejí se na NRZP ČR se žádostí o pomoc. Následující postup připravil JUDr. Zdeněk Žižka. 

Situace v úhradách inkontinenčních pomůcek od 1. ledna 2017

Změna číselníku u inkontinenčních pomůcek probíhala již od října minulého roku a byla realizována po mnoha jednáních, kromě jiných subjektů, i za účasti NRZP ČR, již v listopadu minulého roku. NRZP ČR se při zmíněných jednáních snažila odstranit v původním návrhu VZP ČR zásadní nedostatky, které by pro pacienty znamenaly značně zvýšené náklady na doplatky. Platit začal nový číselník již od 1. prosince 2016, tudíž nejde o úplnou novinku. Nyní byl zmíněný číselník aktualizován a od 1. 1. 2017 proto platí jeho aktualizovaná verze.

Na tomto místě je nutné zdůraznit jednu zásadní skutečnost pro ty pojištěnce, kteří principu úhrad těchto prostředků z veřejného zdravotního pojištění stále ještě nedostatečně porozuměli. I když je zde řeč o číselníku těchto prostředků, vedeném VZP ČR, tento číselník se netýká pouze jejích pojištěnců!

Úhradový číselník zdravotnických prostředků, nazvaný „Úhradový katalog VZP - ZP “, který spravuje a vede VZP ČR, se týká všech pojištěnců všech zdravotních pojišťoven v ČR bez rozdílu a bez jakýchkoliv změn!

Je tedy opravdu nezbytně nutné, aby se s tímto materiálem seznámili všichni pojištěnci, kterých se inkontinenční pomůcky týkají, to znamená, kteří je musí nepřetržitě využívat. Pokud toho sami nejsou schopni, tak aspoň ty osoby, které pro ně tyto pomůcky zajišťují.

NRZP ČR tedy velmi naléhavě doporučuje, aby se všichni pojištěnci, využívající inkontinenční pomůcky, pečlivě seznámili s aktuální verzí tohoto číselníku, který VZP ČR vydala a v současné chvíli platí a který je nazvaný „Úhradový katalog VZP - ZP verze 989 s platností od 1. 1. 2017, Přehled bezdoplatkového / doplatkového sortimentu ve skupině 02 - Prostředky pro inkontinentní“. Na webových stránkách VZP ČR se nachází zde.

Každému je zde k dispozici, zcela volně k nahlédnutí, či ke stažení. Ve vlastním zájmu pojištěnců je opravdu naprosto nezbytné se s tímto materiálem seznámit.

Zde, zjistí-li pojištěnec, že právě ten „jeho“ inkontinenční prostředek, který využívá, je nyní již s doplatkem, doporučujeme, aby pečlivě zvážil svůj přechod na některý jiný, obdobný inkontinenční prostředek, který je plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění a má srovnatelné vlastnosti a kvalitu, jako prostředek původní, který je nyní již s doplatkem.

Pokud takový prostředek „jeho“ prodejce nenabízí, je nezbytně nutné na něm vyžadovat dodání tohoto plně hrazeného prostředku. Pokud se tak ani na takovou žádost nestane a prodejce, či distributor i nadále nenabízí požadované, plně hrazené prostředky, je bohužel nutné seriózně zvážit změnu prodejce.

Nelze totiž očekávat, že pojištěnci bude ten prostředek, který dlouhé roky používá a na který je zvyklý, znovu plně hrazen v případě, že je na trhu k dispozici jiný, levnější, kvalitou a vlastnostmi plně srovnatelný a plně hrazený prostředek. V případě, že se za takovýchto okolností pojištěnec rozhodne nezměnit inkontinenční prostředek, nezbude mu nic jiného, než se smířit se stanoveným doplatkem na něj.

Pro úplnost je nutné dodat, že změna původního prostředku za plně hrazený nesmí být provedena na úkor výrazného zhoršení vlastností takového prostředku. Jde především o ty vlastnosti, které mají přímý vliv na udržení, zachování, či dokonce zlepšení zdravotního stavu pojištěnce. Tedy zde primárně nejde o takové vlastnosti, které slouží především pro zvýšení uživatelského komfortu těchto pomůcek a na zdravotní stav uživatele nemají žádný výrazný vliv.

Závěrem je nutné zdůraznit, že NRZP ČR v této věci vždy stojí na straně pojištěnců. Proto, pokud se ukáže, že v některých případech není na trhu nabízen srovnatelný, z veřejného zdravotního pojištění plně hrazený, inkontinenční prostředek, informujte nás prosím o této skutečnosti na mailové adrese: z.zizka@nrzp.cz , nebo na adrese: v.krasa@nrzp.cz . Bude-li Váš podnět plně oprávněný, NRZP ČR se pokusí o nápravu tohoto nevyhovujícího stavu.

zdroj: helpnet.cz